ALLAH'IN GÜNLERİNİ (EYYAMULLAH) ANIN / Köşe Yazısı - Ziya TEPE

19.05.2015 13:37:04
Ziya TEPE

Ziya TEPE

 
ALLAH’IN GÜNLERİNİ (EYYAMULLAH) ANIN

Mübarek gün ve geceler ile önemli tarihi olaylar hatırlamamız gereken, hem kendimiz hem halklarımız için önemli birer eğitim vesilesidir. Bu günlerde halklar toplu olarak aynı coşku ve heyecanı yaşar ya da tarihi elim vak’aları anarlar.

Kur-an-ı Kerim’de İbrahim suresinin beşinci ayetinin ikinci bölümünde Allah Teâlâ, Hz. Musa (a.s)’ya: “… İnsanlara Allah’ın günlerini (eyyamullahı) anımsat” şeklinde buyuruyor. Bir büyük İslam âlimimiz: “Bütün günler Allah’ındır ama kimi günlerin birtakım özellikleri vardır ve bu özelliklerinden dolayı Allah’ın günü (yevmullah) olarak anılır” diyor.

Bu mübarek gün ve geceler ile önemli tarihi vak’aların yıl dönümlerinde anılması bütün dinlerde ve halklarda vardır. Örneğin Hrıstiyanlarda Hz. İsa (a.s)’ın doğum günü olan yıl başının kutlanması; birçok Asya ülkesinde baharın müjdecisi olan Nevruz’un kutlanması; ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombalarının yıl dönümünün yası ve müslümanların Kurban Bayramının kutlanması gibi.
Bizler mübarek gün ve geceler ile önemli tarihi vak’akalara önem vererek anımsamalıyız. İlk başta bu önemli tarihi gün ve geceler ile ilgili okumalarla başlamalıyız. Ancak o zaman bu önemli tarihi olaylar ile mübarek gün ve gecelerin anlamını, tarihi bilincini ve bizler için neler ifade ettiğini anlamış oluruz. O zaman kutlayacağımız veya anacağımız günleri ve geceleri daha bir bilinçle anmış oluruz. Ayrıca bu gün ve geceler ile ilgili yanlış bilgi ve hurafelerden kendimizi de kurtarmış oluruz. Yoksa yanlış ve hurafe tür bilgilerle kutlama ve anmalar insanlara fayda vermez. Ancak insanları oyalar, uyutur ve aldatır.

Bu önemli tarihi olaylar ile mübarek günler, geceler ve aylarla ilgili okumaları şöyle yapabiliriz: Miraç gecesinde Peygamber Efendimiz (sav)’in Miraç vak’akasını, Hicri yılbaşında hicreti ve muhacirlerin hicret vak’akasını, Kutlu Doğum Haftasında Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatını, Ramazan Ayı orucunda orucun hikmetini, fıkhını ve Kur-an-ı Kerim hatmini, hac mevsiminde hac ve Hz İbrahim (as) hayatını okuyarak kendimizi bilinçlendirir ve amellerimizi de daha anlamlandırmış oluruz. Diğer önemli tarihi olaylar ile mübarek gün ve geceler ile ilgili okumalarımızı da aynı şekilde yapabiliriz.

 
Bizlere hayırlara vesile olan önemli tarihi vak’alar ile mübarek gün ve gecelerimizi inşallah daha bir bilinçli şekilde anmış ve değerlendirmiş oluruz.

 
Ziya TEPE

Bu yazı toplam 3032 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama