Anne-Babanın Yarıyıl Tatil Karnesi / Köşe Yazısı - Emrah KAR

11.1.2020 17:05:43
Emrah KAR

Emrah KAR

Anne-Babanın Yarıyıl Tatil Karnesi

Yarıyıl tatili yaklaşmakta ve her çocuk gibi anne-babalar da çocuğun karnesini heyecanla beklemekte. Çünkü karnenin mimarlarından olduklarını bilmektedirler. Çocuğuyla yeterince ilgilenen ebeveynler çocuğun karnesini tahmin edebilmektedirler. Çocuğuyla yeterince ilgilenmeyen, duygularını önemsemeyen, çocuğuna yol göstermeyen ebeveynler karneleri gördüklerinde (her zamanki gibi) çocuğunu suçlayarak kendi hatalarını gizlemeye çalışabilirler. "Zamanında çalışsaydın" , "Üzüleceğini bildiğin halde çalışmadın" " Zaten senden hiçbir şey olmaz", "Seni boşuna okula gönderiyorum" gibi sözler söylemek, suçu tamamen çocuğu yükleyip işin içinden çıkmaya çalışmak, hiçbir şekilde çözüm olacak bir tavır değildir. Dayak, kızmak, bağırmak durumu tamamen kötüye götürmekten başka bir işe yaramaz. öncelikle sakin bir şekilde empati kurarak çocuğumuzu karşımıza alıp konuşmalıyız. Çözüm odaklı düşünüp, çocuğun ders başarısını etkileyen etmenleri birlikte ortaya koymaya çalışmalıyız;

-Çocuğumuzu kendi şartları(kapasitesi, öğrenme yeteneği, derslere karşı ilgisi) çerçevesinde değerlendirmeliyiz,

-Ondan beklentilerimizi açıkça ifade etmeliyiz,

-Niçin başarılı olmadığını ona sorup, sabırla dinlemeliyiz,

-Sorunların kaynağını bulup öğretmeniyle, rehber öğretmeniyle paylaşmalıyız,

-Birlikte bir program hazırlayıp, destek olup, programını takip etmeliyiz...

Bu şekilde sorunun çözüm yollarını gidip ona destek olduğumuzda başarısı mutlaka artacaktır. Başarıya giden yolda tedbir almak, çocuğumuzun yanında olmak, geçmişi değil de bundan sonrasına odaklanmak, başarabileceğini ona aşılamak ancak bu yöntemlerle mümkün olmaktadır.

Çocuğumuzun ders başarısı, bizim ilgimize ve sevgimize bağlıdır. Çocuğumuzun mutlaka yetenekli olduğu konular, alanlar vardır. Bu alanları keşfedip ilerlemesini, başarılı olmasını sağlayabiliriz. Sadece ders başarısına bakıp değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Başarılı olarak görmediğimiz konularda, derslerde,  alanlarda çocuğumuzu yeterince tanıyıp, sorunların kökenine inip, sorunları kökten halledebiliriz. Böyle bir değerlendirme yapıp çocuğumuzun geleceği için daha sağlıklı ve verimli adımlar atmış oluruz.

Unutmamalıyız ki;

Ebeveynler olarak görevlerimizi yerine getirdiğimizde çocuğumuzun daha başarılı bir birey olarak yetişeceğine,

Zamanında ilgi gösterip çocuğumuzu desteklediğimizde şartların ve sonuçların daha iyi olacağına,

Çocuğumuza yeterince zaman geçirdiğimizde, karnesini bakma gereği duymayacağımıza (zaten tahmin edebileceğimize),

Çocuğumuzu yeterince tanıdığımızda (maalesef çocuklarını yeterince tanımayan ebeveynler var, sabah çıkıp akşam eve gelerek, çocukları gün boyu neler yaşamış bihaber ebeveynler) ona karşı -sadece karne değil-her konuda tavırlarımız daha iyi, daha sağlıklı olacağına emin olabilirsiniz...

ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ HİSSETTİRMENİZ DİLEĞİYLE...                                         

Bu yazı toplam 512 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ali.
16 Ocak 2020 Perşembe 20:03
20:03
Suçlmak daha kolay geliyor sanırım ,veya bize mal edilen bazı zihin dibi pisliklerimizden arınamıyoruz .yaşadığımızı yaşatıyoruz .daha mı doğru geliyor ? Asla .. Empati kurarken yanlışlıkla kendimize yaşatılanı yansıtıyoruz .veya acı çıkartırcasına . bir kâğıt parçası(karnenin ) gerçeği bazan seneleri silip süpürmesi . doğru çizgide tutabilmek eğilimlerimizi .asıl cümle bu sanırım . geleceğe yönelik asıl konuşulması gereken mevzu bahislerden efendim varolun . kaleminizin terine sağlık.vesselâm
Derya E.
13 Ocak 2020 Pazartesi 10:02
10:02
Her zamanki gibi yine önemli bir konuya değinmişsiniz.Bir çocuk matematik-türkçe-fen değildir ama bazen aileler matematik notunu görür müzik veya resim notunu görmez .Sizin de yazdığınız gibi çocuğun duygularını önemsemez ,kendi hatalarını görmez.Unutmayalım ki o da bir bireydir aynı bizim gibi duyguları düşünceleri olan bir candır .Çocuklarımızı soldurmayalım.Yazılarınızın devamını bekliyoruz.
Öğrenciiiii
12 Ocak 2020 Pazar 18:50
18:50
Hocam bu yazıyı önce kendim okudum sonra da aileme okuttum Allah razı olsun şu an ailem bana derslerim konusunda baskı uygulamıyor ve benimle ilgileniyorlar çok teşekkürler hocam.
Aslıhan Güneş
12 Ocak 2020 Pazar 18:48
18:48
Çok gerekli bir yazı ve çom güzel yazılmış ellerinize sağlık.
Mehmet
12 Ocak 2020 Pazar 18:47
18:47
Sayın hocam çok başarılı bir yazı yazmışsınız sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Ve bu konu gerçekten önemli bir konu ebeveynlerin de bilmesini isterim ve bu yazıyı herkesin okumadı gerektiğini düşünüyorum.
Ayşe Hoca
12 Ocak 2020 Pazar 18:44
18:44
Bence çok başarılı ve faydalı bir yazı. Her konuda hocamıza katılıyorum. Keşke aileler de duyarlı olsalar. Bu yazıyı benim gibi tüm hocaların ve tüm ebeveynlerin okumasını isterim. İnşallah okurlar ve hayatlarına uygularlar.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama