ASRIMIZIN ASİYE’Sİ: ZEYNEB EL GAZALİ / Köşe Yazısı - Ayşe YETKİN

7.1.2018 13:11:49
Ayşe YETKİN

Ayşe YETKİN

 ASRIMIZIN ASİYE’Sİ: ZEYNEB EL GAZALİ

Asrımızın aktif ve seçkin İslam davetçi kadınlarından biri olan Zeyneb El Gazali El Cebili 2 Haziran 1917 yılında Mısır’ın Kahire yakınlarındaki Meyyit Yaiş Köyünde dünyaya gelmiştir. Soyu baba tarafından 2. Halife Hz. Ömer Bin Hattab radiyullahu Anha , anne tarafından da Hz. Ali Bin Ebi Talib’e dayanır.

Mısır’ın batıya yüzünü çevirdiği ve fitnelerin merkezi olduğu ve aynı zamanda İngilizlerin kuklası olan yöneticilerin başa geldiği bir dönemde henüz genç yaşına rağmen daha 19 yaşlarında iken 1936 yılında kurduğu Müslüman Kadınlar Birliği adı altındaki teşkilatla kısa zamanda Mısır’da kadınların İslam’a yönelişinde ön ayak olmuştur. Mısır’da İslami ve siyasi alandaki çalışmalarıyla ülkede büyük ses getirir. Gerçekleştirdiği protestolar ve mitinglerle kısa sürede Mısır siyaset merkezinin gündemine oturan Zeyneb Gazali kurmuş olduğu birlikle Müslümanların Kur’an ve Sünnete dönmesi için yapmış olduğu davet, tebliğ çalışmaları batının kuklası olan devlet başkanı Abdunnasır’ı rahatsız eder. Zalim Abdunnasır’ın uyguladığı zulüm, baskı karşısındaki gayreti, cesareti ve direnişiyle Zeyneb Gazali asrımızın Asiye’si olarak adlandırılır.

1948 yılında İhvan-ı Müslim(Müslüman Kardeşler) lideri İmam Hasan El Benna’ya biat eder ve bu çatı altında İslami çalışmalarını aktif bir şekilde yürütür. Ayrıca 1959’da daha önce dağıtılan Müslüman Kardeşler’i yeniden düzenlemede aktif bir rol oynar ve bu işe öncülük eder.

Adeta hayatını imanına şahit etme düsturuyla hareket eden Zeyneb Gazali iman davası noktasında her türlü fedakârlığa hazır bir durumda devam eder çalışmalarına. 1965 yılında  İhvan-ı Müslim’in bir çok üyesiyle beraber tutuklanan Gazali, her türlü işkence ve eziyete maruz kalır. Allah davası uğruna defalarca falakaya, sayısızca kırbaçlamalar ve soğuk günlerde buz gibi sulara batırılıp günlerce bekletmeler onu asla iman davasından döndürmez aksine Rabbine olan bağlılığı, imanı kuvvetlenir. Zalime, zorbaya ve her türlü haksızlığa karşı mücadelenin sembol şahsiyetleri arasında yer alır.

Zindan Hatıralarının birinde şu dehşetli sahneyi şöyle aktarır bize:’’Hücrenin koyu karanlığı yuttu beni. Tanık olduğum tuhaflık ve vahşet karşısında ‘’Bismillah Esselamu Aleykum’’deyip girdim içeri. Kapı kitlendi ve eziyet vermek için yüksek voltajlı lambalar yakıldı. Ansızın 24 Nolu Hücrenin köpeklerle dolu olduğunu gördüm. Bir sürü köpek… Korkudan gözlerimi yumdum ve ellerimi göğsüme bastırdım. Köpekler üzerime üşüştüler ve her yerimi ısırmaya başladılar. Korkunun şiddetinden bir an olsun gözlerimi açtım ve gördüğüm manzaranın ürkütücülüğünden hemen kapattım. Ellerimi koltuk altlarıma gizledim.’’Bismillah Ya Allah’’ diye başlayarak Yüce Allah’ın tüm güzel isimlerini bir bir okudum. Bitince yine tekrarladım.’’…

Gerçekten Zeyneb Gazali’nin çektiği işkence ve eziyetler Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in ‘’Ey Ümmü Ammura senin katlandıklarına kim katlanabilir’’.Hadisini hatırlatır derecesinde zannımca.

Tüm bu işkencelere rağmen davasının üstün ve Hak olduğunun bilincindeydi. Çünkü Rabbimiz ayeti kerimesinde ‘’Üzülmeyin gevşemeyin. Gerçek Müminler iseniz üstün olacak sizlersiniz’’.diye buyurur. Kur’an’a tam anlamıyla bağlılık ve iman bu olsa gerek. Allah’ın ayetlerini, müjdelerini hayatında yaşamak bu olsa gerek. İşte iman zirve yaptı mı bir kişi de ona hiç beşeri güç onu asla davasından döndüremeyecektir. Zeyneb Gazali de böyle şahsiyet ve mücahide kadındı.

Ömür boyu hapse mahkûm edildiği halde 1971 yılında tahliye edilir ve hapisten çıktıktan sonra Kur’an ve Sünnet ışığında tebliğ, davet çalışmalarına ara vermeden daha bir iştiyakla devam eder. Ayrıca Zeyneb Gazali’nin zulme boyun eğmeyen, İslam Bilinci taşıyan davetçi şahsiyetlerin yetişmesinde büyük emeği geçti. Evli olan ve hiç çocuğu olmayan mücahide kadın Zeyneb Gazali 3 Ağustos 2005 yılında 88 yaşında Hakk’ın Rahmetine kavuşur ve Kahire’de defnedilir. İnne lillahi ve inne ileyhi raciun (Ondan geldik ve yine O’na döneceğiz).

Rabbim Rahmetiyle muamele eylesin ve verdiği mücadeleyi kabul eylesin inşallah. Rabbim bizlere de böyle hayatını hakiki manada imanına şahit tutan kullarından eylesin inşallah. Amin.

 

Kaynakça:

1-Zeyneb Gazali, Zindan Hatıraları. Madve Yayınları

2-Nureddin Yıldız, İşi Vaktinden Çok Olanlar 4.Tahlil Yayınları

Bu yazı toplam 1816 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama