MURSİ; MÜSLÜMANLARIN YÜZAKI / Köşe Yazısı - Selahaddin EŞ ÇAKIRGİL

Selahaddin EŞ ÇAKIRGİL

Selahaddin EŞ ÇAKIRGİL

 

Muhammed Mursî: Müslümanların Yüzakıhaddin E. Çakırgil
Selahaddin Eş Çakırgil                                                             secakirgil@yahoo.com
Elbette ‘müslümanların yüzakı’ndan söz edildiğinde bunun mefhum-u muhalifinden,‘müslümanların yüzkarası’ olanların varlığından da  söz edildiği mânâsı çıkar ki bu da yanlış değildir.  Çünkü, uygulamalarıyla Müslümanlar için yüzkarası olan nice rejimler, kişi veya kadrolar  ya da  iktidar sahibleri de vardır..
Bunları ayrı ayrı saymaya gerek yok belki,  ama, sözgelimi IŞİD /DAİŞ gibi örgütler ya da onun yaptıklarını devlet adına ve İslam hesabına 100 yıldır uygulamakta olan Suûd rejimi başta olmak üzere yığınla güç odakları da öyle değil midir?
*
Gerek cumhurbaşkanı seçilişi ve - gerekse , henüz iktidarı devralışının 11. ayında-  darbeyle indirilip hapsedilişi ve yargılanışı sırasında sergilediği  şahsiyetli ve vakuur tavrıyla bütünMüslümanların yüzakı  örnekler sergileyen Muhammed Mursi, geçen haftalarda 20 yıla mahkûm edilmişken; şimdi de, İkhwan lider ve üyelerinden 100’den fazlasıyla birlikte idâma mahkûm oldu..  Mahkemenin ne kadar düzmece, uyduruk bir mahkeme olduğunu söylemeye gerek bile yok.
5 yıllık bir süre için başkan seçilip, yarım iktidarının henüz 11. ayında pahalılığı önleyemediği  (!) ya da bazı gösterilerde 5-6 kişinin ölümüne engel olamayışı gibi gerekçelerle, -ve elbette başta B. Amerika ve İngiltere olmak üzere-, uluslar arası emperyalist güç odaklarının yaktığı yeşil ışık’la harekete geçen şerr güçlerinin desteğindeki ve hem deordu içindeki en güvendiği general olam A.Fettah Sisî eliyle bir askerî darbeye maruz kalanMuhammmed Mursî’nin en büyük suçu,  halkı  tarafından seçilmiş olmak ve halkının inanç değerlerine uygun bir dünya kurmak çabasına girişmesi  idi.
Bu zâlimâne uygulamalar karşısında, dâvanın son duruşmasında Mursî'nin (Âl-i İmran Sûresi , 171 - 175.âyetler) i okuyarak yaptığı konuşma örnek oluşturacak bir tablo sergilemektedir:
"Onlar, Allah'tan gelen nimet ve keremin; Allah'ın, mü‘minlerin ecrini zâyi etmeyeceğimüjdesinin sevinci içindedirler. Kendileri savaşta yara aldıktan sonra Allah ve Peygamber‘in çağrısına koşanlara, hele onlardan iyilik edip sakınanlara büyük ecir vardır. Bir kısım insanlar, müminlere: «Düşmanlarınız olan insanlar, size karşı asker topladılar; aman sakının onlardan!» dediklerinde ; bu, onların imanlarını bir kat daha arttırdı ve «Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir!» dediler. Bunun üzerine, kendilerine hiçbir fenalık dokunmadan, Allah'ın nimet ve keremiyle geri geldiler. Böylece Allah'ın rızasına uymuş oldular. Allah büyük kerem sahibidir. İşte o şeytan, ancak kendi dostlarını korkutur.
Şu halde, eğer iman etmiş kimseler iseniz, onlardan korkmayın, Ben‘den korkun.‘
Bu âyetleri hatırlatan Mursî‘nin devamla söyledikleri de aynı şekilde örnek bir savunma..Mursî şöyle diyor:
‘İşte bu, Allah'tan başkasından korkmamamız için, Allah'ın hepimize çağrısıdır. Yolumuzdan asla geri dönmememiz, O'na sarılmamız ve sığınmamız üzerine, Allah'ın,yaptığı bu çağrı hepimizedir. Bu çağrı, her zaman 'Allah bize yeter. O ne güzel vekildir'  deme çağrısıdır. Bu bize yeter. Allah, kuluna baktığı zaman kulunda emirlerine, sünnete ve ipine sımsıkı sarılmış bir hal ve davetçi bir şahsiyet görmek ister, bu Allah'ın hoşuna gider; bu nedenle Allah'ın ipine sımsıkı sarılın ve dağılmayın. Biz dünyaya barış ve selâmet mesajıyla geldik. Biz savaş ya da düşmanlık değil, ancak insanların hayrını istiyoruz ve bu hayır inşaallah gerçekleşecek.‘
Evet, bu kadar özlü ve net..
İnancının şuûruna ermiş müslüman,  fir’avunluk önünde başeğemez, köleliği kabullenemez!
*
Bu idâm cezalarının, Mısır kanunları gereği  Başmüftü tarafından tasdik edilmesi gerekiyor.. O Başmüftü ki, General Sisî haince darbesini gerçekleştirdiği zaman, o darbeye  meşrûiyyet görüntüsü vermek için Ezher Şeyhi ve de Qıbtî Kilisesi Başpiskoposu  ile birlikte, darbeci general Sisî’nin yanında görünmekten sakınmayacak kadar, iktidarperest, güce itibar eden birisi..
Ama, o, geçmişte verilen yüzlerce idâm kararını bozmuş gibi gözükerek, aslında bağımsız bir makamda oturduğunu göstermek de  istiyor..
Şimdi de, bu, yüzlerce idâm kararını tasdik edecek veya bozacak.. Tasdik ederse, o zaman da General Sisî, bu idâmları kendi iktidarını pekiştirmek üzere kullanmak isteyecek.. ‘Benim iktidarımı rahatsız etmezseniz, idâmları uygulamam.. Rahatsız ederseniz, o zaman da onları sallandırırım .’ diye gözdağı verecek.. Yani, bu yargılama ve kararları General Sisî ile yargı kurumu arasındaki bir ‘danışıklı dövüş’ten ibaret.. Ve, hapsettiklerinin hayatı üzerine onları rehine almak oyunu üzerine kurulu  bir diğer zâlim anlayış..  Kanseri gösterip, sadece bir uzvun kesilmesini gerektiren bir kangrene râzı etmek taktiği.. Nitekim, daha önceki idâm kararlarının çok büyük bir kısmıyla ilgili kararlar da Başmüftü tarafından bozuldu.. Yani, topluma, adâlete riayet edildiği kanaati telkin etmek. Pompalamak taktiği..  Bu yeni durumda da aynı taktik güdülebilir..
Ki, bu gibi uygulamaların başka yerlerde de böyle pek çok ilginç örnekleri görülmüş ve haklarında idâm hükmü verilen  yüzlerce-binlerce kişinin hayatı rehine alınmış, onların dışardaki tarafdarları uslu dururlarsa idâm edilmemişler; iktidarda olanları rahatsız eden eylemler yaptıklarında ise, içerdekiler, birer birer ya da  küçük veya büyük gruplar halinde idâm edilmişlerdir.
Şimdi, bu idâm kararlarının nasıl bir tepki geliştireceği konusu da bir ayrı konu..
Nitekim daha ilk anda, o mahkemenin hâkimlerini taşıyan bir otobüse karşı yapılan bir saldırıda birkaç yargıç öldürülmüş  bulunuyor.. 
Bu saldırı, bu idâm kararlarına karşı verilen gerçek bir tepki midir; yoksa silahlı eylemlere başvurmamayı şiar edinmiş olan İkhwan Hareketi’ni silahlı bir eylemin içine sürüklemek ya da bir terör örgütü olarak göstermek için ve de korkuyu, dehşeti toplumda yaygınlaştırıp kitlelerin daha fazla sindirilmesi için bir manipulasyon mudur; kestirmesi güç..
Her halukârda, Mısır’daki gelişmelerin, dikkatle izlenmeyi gerektirdiği ortada..
Hele de, arab diyarlarında, -başta Suûdîler olmak üzere-, kanlı rejimlerini, saltanatlarını sürdürmekte olan rejimler, Müslüman halkların az-biraz zencirlerini gevşetince kimleri, nasıl seçtiklerini tecrübe ettikleri için, ve kendileri açısından  Müslüman kadroların işbaşına getirilmesinde kötü bir örnek oluşturan Mısır’daki durumun tekrar etmemesi ve kendi rejimlerinin pençesindeki Müslüman halklar için de bir örnek oluşturmaması açısından daha bir diken üstündeler ve bunun için de General A. Fettah Sisî gibi diktatörlerin iktidarını,  verdikleri milyarlarca dolarlarıyla pekiştirmeye devam ediyorlar..
General Sisî’nin hâmileri elbette sadece arab rejimleri değil, onun  ve benzerleri kuklaların asıl kukla oynatıcısı durumundaki  başta B. Amerika olmak üzere bütün emperyalist ve şeytanî güçler.. Onları biz,  müslüman coğrafyalarındaki bütün darbeci ve sultacı diktatör güçlerin ardında, öteden beri hep görmekte olduğumuzdan, onların yabancısı değiliz. 
*
Bütün bu şeytanî ve uluslarası entrikalar biz Müslümanları yıldırmak yerine, daha bir  bileylendiriyor, bileylendirmelidir ve Hakk olduğuna, kesin doğru olduğuna inandığımız değerler adına verilecek mücadelelerin ne kadar çetin olduğunu bize hatırlatmaktadır, hatırlatmalıdır.
‘Her Firâvunâ karşı bir Mûsâ..’,  Müslümanların ezelî ve ebediyete kadar da varolacak şiarlarıdır.
Muhammed Mursî, bu zamana kadar Müslümanların ve inandığı değerlerin hakkını veren bir yiğit Müslüman olarak öldürülse bile, onun ve benzerlerinin örnekliği Müslümanların zihninde ve düşünce dünyasında daha bir billûrlaşacak, daha bir unutulmaz sembol haline gelecek ve haklı insanların celladlığına soyunan General Sisî ve benzerlerinin nasibi ise, tarihin utanç kervanının öncülerinden olan ve her zaman ve mekan diliminde örnekleri eksilmeyecek olanYezid’lerin safında yer almak olacaktır.
‘..Mekerû ve mekerallah.. Vallahu khayr-ul’mâkiriyn..’ (Onlar bir tuzak hazırlıyorlar.. Allah da bir tuzak hazırlıyor.. Ve Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır..)
 

www.dirilispostasi.com


 

Bu yazı toplam 2938 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
SALİH
21 Mayıs 2015 Perşembe 19:29
19:29
Sayın Editör! KONUK YAZARLAR BUTONU BASILDIĞINDA YAZARLAR KISMI NAMAZ VAKİTLERİ İLE KARIŞIYOR.bİLGİNE
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama