Cihad / Köşe Yazısı - Hasan UYAR

6.5.2018 22:11:15
Hasan UYAR

Hasan UYAR

 CİHAD

Günümüzde yaşanan kavram kargaşasında kasıtlı ya da bilgisizce pek çok kavram ve terimin içi boşaltılmış, birçok kavram ve terime yanlış eksik, çarpık anlamlar yüklenmiştir. Cihad kavramı da bunlardan bir tanesidir.

 Cihad, Kur’an-ı Kerim’de direk veya dolaylı olarak yaklaşık 586 ayeti kerimede bahsedilmektedir. Cihad, ülkeler fethetmek, yeni topraklar kazanmak, anarşi, terör, fitne ve fesat sayılabilecek eylemler ortaya koymak, ideolojik bir mücadele peşinde koşmak değildir. Cihad, eline silahı alıp körü körüne masumların kanını akıtarak, tehdit, korku terör ve şantaj vasıtalarıyla çete ve mafya anlayışıyla yapılan kanlı mücadele cihad değildir.

Cihad televizyon dizilerinde ki gibi kafa koparma eylemi değildir. Çünkü İslam’da cihad öldürmenin değil, yaşatmanın, yok etmenin değil, diriltme çabasının adıdır. Cihad, bütün gücünü Allah yolunda harcamak, Allah’ın adını yüceltme uğrunda gönülden ve içtenlikle İslami anlamda mücadele etmektir. İslam medeniyetini nefisten ve aileden başlayarak bütün topluma, sonuçta bütün yeryüzüne yaymak için meşru, makbul, geçerli bütün vasıtalarla hayat boyu, çağlar boyu sürecek ulvi mücadeledir.

Cihad, bir imha eylemi değil, ihya eylemidir. Cihat ferdi, aileyi ve toplumu terbiye etmenin yanı sıra cihad aynı zamanda davettir. Cihat terbiyedir. Cihad,  kalemle, sözle, alın teri ile gözyaşı ile maddi imkânlarla, konferanslarla, panellerle ve son olarak canı feda ederek sergilenen her çeşit ihlâslı azami gayretin adıdır.

Cihad, zulüm, diktatörlük, sömürü ve her çeşit haksızlığın kaldırılması, gözü yaşlı mazlumların hukukunun her platformda savunulması,  zalimin zulmüne engel olunması için ortaya konan kutlu bir eylemdir. Cihad imanın, İslam vatanının, imani değerlerin, iffet ve namusun korunması ve kollanması için, İslam topraklarının istiklali için yapılan şerefli mücadeledir. Cihad mukaddesatı korumak için beden, dil, fikir ve gönülle kararlılık göstermektir.

Cihad müslümanın vatanında şerefi, kimliği ve özgürlüğüyle var olma, imanını bayrağını, istiklalini ve haysiyetini muhafaza etme azmidir. Cihad zulme ve zalime karşı, bir milletin hukukunu savunma gayretidir. Hakkı tutup kaldırma, yeryüzünde barış, huzur, adalet ve iyiliği yayma gayesidir. Cihad, İslam’ın gönüllere ve hayata hâkim olması için izlenecek en güzel, ideal yoldur. Cihad, İslam’ın zirvesidir. Cihad, Allah yolunda harcanan emeğin, Hakk uğrunda verilen mücadelenin adıdır.

Nefsin kötülüğe, hataya ve isyana teşvik eden vesvesesi ile mücadele etmekte cihaddır. Mümin kendi nefsi ile olan cihadında başarılı olabilirse, o zaman İslam düşmanlarına karşı cihadında da zafer elde edebilir. Cihad’ın nasıl yapılması gerektiğini ve metodunu en güzel şekilde ayeti kerime ve hadis-i şeriflerde belirtilmektedir. ”Müşriklere karşı mallarınızla, canlarınızla ve dillerinizle cihad edin. ( Ebu Davud, Nesai)”  “ Müminlerin hepsinin toptan sefere çıkmaları doğru değildir. Onların her kesiminde bir grup dinde (dini ilimlerde) geniş bilgi elde etmek ve kavimleri döndüklerinde onları ikaz etmek için geride kalmalıdır. Umulur ki sakınırlar.” (Tevbe Süresi 22)   

Rabbim bizi münafıklık şubesi üzerine ruhunu teslim eden kullarından eylemez inşallah

Bu yazı toplam 409 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.