İLİM VE TEKAMÜL / Köşe Yazısı - Ziya TEPE

11.3.2015 20:46:16
Ziya TEPE

Ziya TEPE

İlim ve Tekâmül 
            İnsan yaratılışı gereği tekâmüle uygun olarak yaratılmıştır. Tekâmülün belli bir sınırı yoktur. Kişi kabiliyetine uygun şekilde ömür boyu gelişir ve yükselir.
 
            Mümin insana düşen en önemli bir vazife de kendi tekâmülünü sürekli bir şekilde sağlamaktır. “İki günü eşit geçen ziyandadır.” diyen Peygamber Efendimiz (sav) bir yönü ile bunu da ifade eder. Müminin hayat boyu kâmilleşmesini sağlayabilmek için gerekli unsurlardan biri de ilim edinmektir. Tekâmülü sağlayan ilim boyutu üzerinde kısaca duracağım. Ömür boyu ilim edinme sadece şahsın tekâmülünü sağlamaz. Aynı zamanda müminin yeryüzünü ihya etme ve halifelik gereğini yerine getirmenin de en güçlü unsurlarından biridir. Peygamber Efendimizin (sav)’in “ Beşikten mezara kadar ilim edinin.” Hadisi şerifini  bu yönüyle de değerlendirmemiz gerekiyor.
 
            İnsan birçok boyutlardan oluşan kompleks bir yapıdır. Bunlar sağlıklı düşünme melekesi,  üretkenlik ve icat etme melekesi, zekâyı kullanma melekesi, ahlaki boyutu ve manevi boyutu gibi yönlerdir. İnsanlar için büyük önem arz eden bu boyutlar iyi bir eğitim ve sürekli ilim edinme ile gelişir ve olgunlaşır. Bu boyutların gelişimi ile insanları daha nitelikli, yetkili ve etkili hale getirirler.
 
            Bizler ise eğitim ve ilim edinmeyi daha çok rahat ve konfor yaşam ile mevki için ediniyoruz. Böylece eğitim ve ilim edinmenin gücünü ve etkisini dar bir çerçeveye hapsetmiş oluyoruz. Bundan dolayıdır ki kendimizi temsil edecek güce, kültüre ve medeniyete ulaşamıyoruz.
 
            İlim ve kültür edinme çok emek ve süreklilik ister. Eğitim ile ilgili bir seminerde yetkili biri, öğretmenlere diyordu ki “On saat okuyun, çalışın; bir saat konuşun.” Eğer bizler de bir saatlik okuma ve çalışmaya karşılık on saat konuşursak bizim tekâmülde alacağımız bir mesafe olamaz.
 
            Bunlara ek olarak ülkemizde yaygınlaşan ve gelişen eğitimle beraber okumanın ve kültür edinmenin çok zayıf olduğu görülüyor. Bizim acizane temennimiz, yaygınlaşan ve gelişen eğitimle beraber kitap okuma ve kültür edinmenin de yaygınlaşması ve artmasıdır.Bu bütünlük bizim sıhhatli gelişmemizi sağlayacaktır.
 
            Kısaca bizler kişisel ve toplumsal tekâmül ve gücümüzü iki günü eşit geçirmemek ve beşikten mezara kadar ilim edinmekle elde edebiliriz.
Ziya TEPE

    

Bu yazı toplam 2233 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama