PROF. DR SABRİ ORMAN VEFAT ETTİ

12.6.2020 08:55:21
PROF. DR SABRİ ORMAN VEFAT ETTİ

 Kahtamızın yetiştirdiği güzide  insanlardan Prof. Dr. Sabri Orman Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

 

 

 

 

   

    "Kazasker Mustafa İzzet Efendi on dokuzuncu yüzyılın abidevi şahsiyetlerinden biri idi. Selanik, Mekke, İstanbul payeleriyle Anadolu kazaskerliği payesini almış ve bilfiil Rumeli kazaskeri olmuştu.  “Hattatlar içinde en iyi musikişinas, musikişinaslar içinde en iyi hattat” olarak kabul edilirdi. Hâlâ hayranlıkla seyrettiğimiz Ayasofya Camiindeki anıtsal yazılar onun eseridir. Menkıbeleşmiş bir hayata imza atan dört dörtlük bir kültür ve sanat adamı... 1876 yılında vefat edip Tophane’de İsmail-i Rumî dergâhına gömüldüğü sırada Mustafa İzzet Efendi’yi özetleyen bir ses yükselmişti: 'Efendiler, buraya gömdüğümüz bir tabut değil, bir maarif sandukasıdır!'

   Bugün biz de Karcaahmet mezarlığına, iki yaşlı servi ağacının arasına bir maarif sandukasını gömdük. Prof. Dr. Sabri Orman dostumuz yirminci yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla devreden hayatıyla bir maarif, marifet ve irfan külliyatı olarak, çekilmez hale gelen kasvetli asrımızda soluklandığımız baharımız gibiydi. Her şeyden ve herkesten ümidimizi kestiğimiz anlarda aklımıza o gelir ve Sabri Orman’ın bulunduğu bir dünya hâlâ yaşanmaya değerdir diye yeniden umuda avdet ederdik. Tertemiz, zik zaksız bir hayat yaşadı ve asla yanlışa ve yamuğa prim vermedi. Tek başına bir fazilet abidesiydi. Benden, faziletin resmini yapmam istense, tereddüt etmeden, eğilmeden yürüyen bir Sabri Orman resmi çizerim. Çok değerli eserler verdi ve akademik dünyamıza öğrenciler yetiştirdi. Ama onun en önemli eseri bizatihi yaşadığı hayatı idi. Bu hayatı ilmik ilmik dokuyuncaya kadar ne büyük fedakârlık ve çilelerle sessiz bedeller ödediğini yakından bilirim. Ölümüne kalbimizle ağladığımız ama hayatına gönülden imrendiğimiz bir erdem kahramanını uğurladık bugün. Kabri cennet bahçesi olsun!"    

Bedri MERMUTLU

 

PROF DR. SABRİ ORMAN'IN BİYOGRAFİSİ

İktisatçı, iktisat profesörü, akademisyen, kamu yöneticisi, TC Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi. (D. 1948, Adıyaman - Ö. 11 Haziran 2020, İstanbul). İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1972) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (1976) mezunu. 1980’de bitirdiği fakülteye asistan oldu. İÜ İktisat Fakültesinde “Gazâli’nin İktisat Felsefesi” adlı tez çalışmasıyla (1981) doktorasını bitirdi. 1982 yılında yardımcı doçent olarak Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümüne geçti. 1982-83 ders yılında rotasyon programı çerçevesinde Atatürk Üniversitesi İİBF İktisat Bölümünde ders verdi. 1986 yılında Marmara Üniversitesinde doçentliğe yükseltildi. 1989-90 ders yılında Londra Üniversitesi London School of Economics and Political Science’ta “Research Scholar” statüsünde çalıştı. 

Mayıs 1993’te Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde profesörlüğe yükseltildi. 1992-94 yılları arasında Malezya’daki International Islamic University İktisat Bölümünde, 1995-97 yılları arasında yine aynı ülkede International Institute of Islamic Thought and Civilization (ISTAC)’ta iktisat profesörlüğü yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden emekliye ayrılarak, çalışmalarını ISTAC’de sürdürdü. 2007 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olarak başladığı görevini 2009 yılından itibaren Rektör olarak sürdürdü. 2011 yılında bu görevinden kendi isteğiyle istifa etti. 2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Bu görevi yanı sıra üniversitede öğretim üyesi olarak ders vermeye devam etti.

İktisadi düşünce, iktisat ve çevre konuları ağırlıklı makaleleri 1991’den itibaren Yeni Türkiye, Divan, İlim ve Sanat vd. dergilerle ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlandı. Yurt içinde ve dışında düzenlenen sempozyumlara katılarak bildiriler sundu ve bildiriler ile çeşitli makaleleri ortak kitaplarda yer aldı. Başarılı çalışmalarından dolayı 2010 yılında İstanbul İktisatçılar Derneği’nden Prof. Dr. Sabahattin Zaim İslam Ekonomisi Ödülü’nü değer görüldü. Görev yaptığı her kurumda sakin tabiatı, alçak gönüllülüğü, ağırbaşlılığı ve güler yüzlülüğüyle takdir toplayan Prof. Sabri Orman; İngilizce, Arapça, Osmanlıca Ve Farsça bilmektedir.

Vefatı:

 İslam ekonomisi konusunda çalışmalarıyla bilinen iktisatçı Prof. Dr. Sabri Orman, İstanbul’da kanser tedavisi gördüğü hastanede 11 Haziran 2020 günü 72 yaşında hayatını hayatını kaybetti. Prof. Orman'ın naaşı 12 Haziran Cuma günü Fatih Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karaca Ahmet Kabristanlığında toprağa verilecek. 

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Gazâli’nin İktisat Felsefesi (1984), Gazâlî: Hakikat Araştırması - Felsefe Eleştirisi ve Etkisi (1986), İktisat Tarih ve Toplum (2001).

YAYINA HAZIRLAMA (Editör olarak): Bilgi, Bilim ve İslâm (1987), Para, Faiz ve İslâm (1987), Türkiye’de Zekat Potansiyeli (1987), İşçi-İşveren İlişkileri (1990), Modernleşme, İslâm Dünyası ve Türkiye (2001), Modernleşme, İslam Dünyası ve Türkiye (2001), İşletmelerde İş Etiği (2009),

ÇEVİRİ: Tarihselciliğin Sefaleti (K. R. Popper’den, 1985), İslâm İktisat Tarihine Giriş (Prof. Abdülaziz Duri’den, 1991).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) – Ünlü Bilim Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 2, 2013).   (biyografi kaynak: https://www.biyografya.com/biyografi/11328)

Bu haber toplam 178 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama