SIRATIMÜSTAKİM DERGİSİNİN 7. CİLDİ YAYIMLANDI

21.09.2016 18:38:53
SIRATIMÜSTAKİM DERGİSİNİN 7. CİLDİ YAYIMLANDI

 SIRATIMÜSTAKİM DERGİSİNİN 7. CİLDİ YAYIMLANDI

Bağcılar Belediyesince Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı Sıratımüstakim dergisinin 7. cildi yayımlandı.

Bağcılar Belediyesince günümüz alfabesine uyarlanan İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un başyazarlığını yaptığı, 1908-1925 tarihleri arasında yayımlanan Sıratımüstakim dergisinin 7. cildi günümüz alfabesiyle okuyucuyla buluşturuldu.

Açıklamada, araştırmacı yazar Ertuğrul Düzdağ yönetiminde bir ekip tarafından yayına hazırlandığı belirtilen dergiye dair, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın şu ifadelerine yer verildi:

“Toplumlar medeniyet değerleri üzerinde yükseliyor. Medeniyetlerin günümüze ulaşmasında da emsalsiz eserlerin önemli bir yeri vardır. Sıratımüstakim yayımlandığı dönemlerde çok önemli bir kültür ve edebiyat hizmeti görmüştür. Derginin, insanlarımızın ülkesi ile milli ve manevi değerlerine sahip çıkmasında büyük rolü olmuştur. Yerel yönetim olarak kültürel alanda da anlamlı hizmetlerde bulunuyoruz.”

 Sıratımüstakim Dergisi

İkinci Meşrutiyet’in ilanının hemen ardından çıkarılmaya başlanan Sıratımüstakim dergisinin ilk 182 sayısı “Sıratımüstakim” ismiyle, sonraki 459 sayısı ise “Sebilürreşad” adıyla olmak üzere toplam 641 sayı çıkarıldı. Eşref Edip Fergan tarafından çıkarılan ve Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı dergi, özellikle Milli Mücadele yıllarında ortaya koyduğu yayın politikasıyla dikkati çekti.

Akif’in şiirleri ve vaazlarının yayınladığı dergi, toplumda milli mücadeleye destek duygunu artıran bir rol oynadı. 1925’te kapatılan dergi, 1948’den itibaren yine Eşref Edip Fergan tarafından çıkarılmaya başlandı ve 1966’ya kadar “Sebilürreşad” ismiyle yayında kaldı. Derginin Osmanlıca olarak 1925’e kadar yayınlanan 641 sayılık ilk dönemi Bağcılar Belediyesince günümüz alfabesi ile yayın dünyasına kazandırılıyor.

Bu kapsamda derginin ilk sayıları 7 cilt halinde kitaplaştırıldı. Proje tamamlandığında dergi toplam 25 cilt olacak.

Bu haber toplam 2180 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama