KAHTA'DA "ÇAĞIN ASİYE'Sİ OLMAK" PROGRAMI DÜZENLENDİ

26.03.2018 22:45:35
KAHTA'DA

 

KAHTA'DA "ÇAĞIN ASİYE'Sİ OLMAK" PROGRAMI DÜZENLENDİ

Eğitimle Diriliş Derneği Bayan Biriminin her ay düzenlediği Diriliş Sohbetleri programında bu ay  "Çağımızda Asiye Olmak " konusu işlendi. Diriliş Kitap Kafe’de gerçekleşen program Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.

Daha sonra sunumunu yapmak için sözü alan Yasemin Işık, “Hz. Asiye'yi tanımaya, tanıtmaya ve bu çağda nasıl Asiye olunacağını anlatmaya çalışacağım” diyerek konuşmasına başladı.

Toplumun temel taşının anneler olduğunu belirten Işık şöyle devam etti:” Bir toplumun en canlı, somut ve o toplumun doğrudan göstergesi kadınlardır, annelerdir. İlerici ve aydın bir toplumun işaret taşı da kimliğine kavuşmuş, kendisinin cinsi istismarına karşı durmuş, berrak düşünceli, iffet ve takva sahibi üretken kadınlardır.”

Müslüman kadının duruşu ile ilgili önemli tespitlerde bulunan Işık, kişiliğin gelişmesi, insani vazifelerin bilincinde olma ve Allah’a imanın kadına tarifi imkânsız bir mevki kazandırdığını dile getirdi. Böyle bir kadının Firavun’un evinde yaşadığı halde cennet köşklerinin sakini olduğunu ve dünyanın en seçkin dört kadınından biri olma makamına ulaştığını ifade etti. “Asiye bir an olsun kocasının işlediği zulüm ve haksızlıkları hoş karşılamadı, bir defa olsun onun yanında yer almadı, İsrailoğullarını erkek bebeklerini vahşice öldürülmesine taraftar olmadı” dedi.

Işık şöyle devam etti: ”Kadın fıkıhçı olur kadınlara fıkhı öğretir, Asiye olur. Güzel Kur’an okur, kadınlara Kur’an öğretir Asiye olur. Bu kadın ey insanlar Allah’ın cehenneminde yanmayın der, Allah’a davet eder, davetçi olur, yine Asiye olur. Genç kızların halini görüp, onların bu halinden dertlenip, sabaha kadar dua eder, Asiye olur. Asiye Firavun'un sarayından çıkmıştı. Bizim Asiye'miz de toplum baskısına karşı duran, gençliğini ve güzelliğini Allah için feda eden, günümüzde yaşayan genç kızlardan olacak inşallah. Gençken, buruşmadan, erimeden önünde yüzlerce seçenek varken, sadece Allah ve Allah’a hizmeti gaye edinen Asiye’dir. Asiye ne kocası Firavun’u ne de onun etrafındakileri Allah’a iman ettirebildi. Sadece kendisi mü'mindi. Kendi geldi, kendi gitti. O’nun gayesi Allah’ın rızasını kazanmaktı, bizim de gayemiz Rabbimizin rızasını kazanmak olmalı…

Peygamber Efendimiz Allah’ın dinini yalnız bırakmayacağını bir hadisi şerifte şöyle buyuruyor: "Benim ümmetimin içinden, biz Allah için varız diyen bir grup, hep var olacaktır. Birilerinin tenkit etmesi, düşmanlık yapması onları yıldırmayacak, kıyamet saati gelinceye kadar onlar, nesilden nesile bu şekilde devam edecekler." Yani İslâm düşmanları ne kadar çok uğraşırlarsa uğraşsınlar, gençlerimizin ayağını modayla teknoloji ile kaydırmaya çalışırlarsa çalışsınlar, kalbi Allah için çarpan, kendini Allah’a adayan, kimse yoksa ben varım diyen bir genç, kıyamete kadar hep var olacak. Bazen bu İskilipli Atıf olacak, Hasan El Benna olacak, bazen de Şeyh Ahmet Yasin olacak ve küfrün belini kıracak. Asiye kadın da beni bu gibi kimselerden yap diye dua eden kadındır.”

Işık’ın konuşmasından sonra sözü alan Eğitimle Diriliş Derneği Bayan Birimi Sorumlusu Melek Akgül Bellibaş, bayan biriminin diğer haftalık çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Program Diriliş Kitap Kafe’nin yaptığı ikram ile sona erdi.

Bu haber toplam 4437 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama