BİLGE ÇOCUK MİLLİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKIYOR

20.9.2016 07:25:21
BİLGE ÇOCUK MİLLİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKIYOR

 BİLGE ÇOCUK MİLLİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKIYOR

Albayrak Grubu, Bilge Çocuk isimli dergiyle bu defa çocukları sevindirdi. Çizer Osman Turhan yönetiminde hazırlanan derginin amacı milli ve manevi değerleri öne çıkarmak. Turhan, "Muhafazakar kesimde önemli bir boşluğu doldurduk" diyor.

Albayrak Grubu bünyesinde yayına hazırlanan Bilge Çocuk dergisinin ilk tanıtım sayısı raflarda yerini aldı. Derginin Genel Yayın Yönetmenliğini çocuk illüstrasyonun da Türkiye'de en önemli isimlerden biri olan Osman Turhan üstleniyor. İlk sayısı Ekim ayında minik okurlarıyla buluşacak olan "Bilge çocukların dergisi" sloganıyla çıkan Bilge Çocuk, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın zihninde ışığı, dudaklarında tebessümü amaçlayan gelenekle geleceği, ilim ile irfanı dün ile bugünü buluşturuyor. Bilge Çocuk, güçlü ve zengin bir yazarçizer kadrosuna sahip. Mevlana İdris, Ramazan Türkmen, Salih Zengin, Bestami Yazgan, Sevgi İçigen, Tuba Devam, Mustafa Baltacı, Özlem Isıyel, Esma Genç ve Murat Tanhu gibi çocuk edebiyatına ve çizgisine emek verenler Bilge Çocuk sayfalarında okurla buluşuyorlar. Turhan, muhafazakâr camiada milli ve manevi değerlere sahip çıkan çocuk dergilerinin eksikliğinden yakınan ailelerin Bilge Çocuk ile aradıkları dergiyi bulduklarını kaydediyor.

SIRADAN DEĞİLİZ

Modern dünyada gitgide artan popülist yayınlar var. Bu yayınlara baktığımızda maddi ve manevi değerlerimizi gözeten pek fazla yayın bulamayız. Hele çocuklar için böyle bir yayın bulmak bir hayal. Deneyimli çizer Osman Turhan, tam bu noktada muhafazakâr ailelerin dertlerine derman olmayı amaçladıklarını dile getiriyor. Birkaç haftalık süreç içerisinde çok olumlu geri dönüşler aldıklarını söyleyen Turhan, "Sıradan bir yayın yapmıyoruz. Aldığımız geri dönüşler sorumluluklarımızı da artırdı. Çocuklara dergi yapmanın yetişkinlere dergi yapmaktan daha ağır sorumlulukları var. Bunun bilincindeyiz. Muhafazakâr kesimde böyle bir eksikliğin olduğu aşikârdı. Biz bu açığı doldurmak için çıktık yola" diyor.

YETENEĞİNİ KEŞFET

Osman Turhan, Ekim ayı sayısının hazırlandığını söylüyor. Bu sayıda neler olacak sorusuna ise "Önümüzdeki sayının başlığı Yeteneğini Keşfet. Her çocuğun bir kabiliyeti vardır ama onu ortaya çıkaramayabilir. Biz bu sayıda ailelere ve çocuklara ipuçları veriyoruz. Çocuk da o yeteneğini araştırmaya başlıyor. Annesine, babasına, çevresine soracak, arkadaşlarına, öğretmenlerine soracak. Yeteneğini keşfetmesini eğlenceli bir hale getirmiş olacağız. Çünkü dediğim gibi her çocuk yeteneklidir" cevabını veriyor. Ebeveyne hitap etmeden çocuklara hitap edilemeyeceğini söyleyen Turhan, Bilge Çocuk'un aynı zamanda ebeveynlere seslendiğini ifade ediyor.

Bunlar da minik bilgeler

Osman Turhan ve ekibi başta bir çocuk dergisi olarak yola çıkıyor ama dergiler birken iki oluyor. Evdeki okul öncesi çocuklar için de ayrı bir ek çıkarmaya çalışırken projenin büyüyüp ayrı bir dergiye dönüştüğünü söyleyen Turhan, ona da Bilge Minik adını vermiş. Bilge Çocuk okul çağındaki çocuklara hitap ediyor, Bilge Minikse 4-6 yaş grubuna.

Kaynak Yeni Şafak

Bu haber toplam 2148 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama