Diriliş Kitap Kafe’de Kudüs ve Sorumluluklarımız Söyleşisi

2.6.2018 12:53:56
Diriliş Kitap Kafe’de Kudüs ve Sorumluluklarımız Söyleşisi

Diriliş Kitap Kafe’de Kudüs ve Sorumluluklarımız Söyleşisi

Diriliş Kitap Kafe’de Yazar Âdem Ballı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Kudüs ve Sorumluluklarımız” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Diriliş Kitap Kafe’nin Salonunda gerçekleşen söyleşiye eğitimciler, hassaten öğrenciler-gençler yoğun bir ilgi gösterdi.

Kudüs’ün tarihi süreci ile ilgili bilgi veren Ballı, Müslümanların birlikten yoksun kaldıkları, iç sorunlarına daldıkları, ittihattan uzak bir durum arz ettikleri her durumda Kudüs’ün elden çıktığını, Müslümanların envai çeşit zulümlere uğradıklarını, aksine ittihadın olduğu durumlarda ise Kudüs’ün bütün dinlerin ortak mekanı olarak varlığını devam ettirdiğini dile getirdi.

Ballı sözlerine şöyle devam etti: ”Geçenlerde bir sayfada okuduğum etkilendiğim bir hikâye. Vaktin birinde Halep'te bir marangoz varmış... Sade marangoz değil ama adam gibi adammış. "Kudüs esir, Mescid-i Aksa tutsak" der, dertlenirmiş. Dertlenmekle kalmaz "Ben Kudüs için ne yapabilirim?" diye düşünürmüş. Düşünmüş, düşünmüş... Demiş ki: "Mademki marangozum, o zaman kendimce, elimden gelenin en güzelini yapmalıyım Kudüs için!" En güzel işçilikle harika bir minber yapmış Mescid-i Aksa'ya... Dillere destan olmuş bu minber... Ünü taa Irak'a kadar ulaşmış... Sormuşlar Marangoz'a: -İyi yaptın minberi de kim götürüp koyacak Mescid-i Aksa'ya? Demiş ki Marangoz: -Elimden gelen minber yapmaktı, en güzelinden ve yaptım! Elbet bir komutan çıkacak ve onu alıp yerine koyacaktır! Irak'ın Tikrit sokaklarında oynayan 7-8 yaşlarında bir çocuk duyar bu minberin hikâyesini. Kendi kendine der ki: -Ya Rabbi vallahi de billahi de bu minberi ben koyacağım der. Bu duyguyla yemin eden ve bu aşkla yola çıkan çocuğun ismi Selahaddin Eyyübi'dir. Ve Kudüs'e o minberi koyana kadar gülmez, siyah sarığını çıkarmaz ve çadırda yatıp kalkar Aksa esir diye. Ve fetihle ödüllendirilir.”

Filistinli Müslümanların yaşadıkları zulümden bahseden Ballı, Müslümanların bedel ödemeyi göze almadan tekrar özgür Kudüs’ün mümkün olmadığını ifade ederek, yakın zamanda şehid olan bir Ahmed Yasin, Abdulaziz Rantisi ve diğer bir kısım Müslüman’ın hayatından örnekler vererek Kudüs için verilen mücadele ile ilgili sarf ettikleri sözlerden seçkiler sundu.

Terör devletinin Kudüs işgalinin temelinde Müslümanların bölük pörçük olmalarını gören Ballı, Müslümanların ancak yeni bir güç birliği, bir çatı altında yeniden toplanma ile izzetleri olan Kudüs’in bağımsızlaşacağını ifade ederek, ayrılığa, fitneye, bölünmeye götürecek her söylem ve davranışın aynı zamanda özgür yarınların önünde bir engel olduğunu belirterek bu konuda her Müslüman’ın sorumluluk sahibi olması gerektiğinin altını çizdi.

Program soru cevap faslı ile sona erdi.

 

 Bu haber toplam 434 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.