Mütevazi ve Mücadeleci Bir Peygamber (s.a.v) / Köşe Yazısı - Bilal AKGÜL

13.8.2018 17:12:00
Bilal AKGÜL

Bilal AKGÜL

Mütevazi ve Mücadeleci Bir Peygamber (s.a.v)

İnsanların şahsiyetlerinin ve kalplerindekinin kendini ele verdiği zamanlar vardır. Varlık ve zafer zamanları bu anların başında yer alır. Hayat önderimiz Hz Muhammed (s.a.v)’in hayatından bu minvalde çıkaracağımız çok ders ve tecrübe mevcuttur.

Mekke şehrine girişi bir kısım tarihçinin üzerinde önemle durdukları kesitlerden biridir. Kendisine ve ashabına en olmadık zulümlerin reva görüldüğü, işkencenin yapıldığı ve artık yaşamanın nerede ise imkânsızlaştığı şehre zaferle dönmek… Düşmana diz çöktürebileceği bir güçle, azametle dönmek…

Önce kaynaklarda geçtiği şekilde olayı aktaralım.

“İbni İshak anlatıyor: Abdullah ibn Ebu Bekir’in bana anlattıklarına göre… Rasulullah (s.a.v)  Zituva mevkiine geldiğinde, kırmızı renkte bir yemen bürdesine (hırkasına) bürünmüş vaziyette devesinin üzerinde idi… Peygamber Efendimiz,  Zituva mevkiinde ordunun Mekke’ye giriş programını komutanlara tebliğ ettikten sonra, sekiz sene evvel Mekke’den nasıl çıkarıldığını ve bugün muzaffer olarak, ihtişamla nasıl gireceğini hatırlayarak Cenab-ı Hakk’ın bu kerem ve inayetine karşı son derece ubudiyetkarane bir vaziyet almış ve başını devesinin üzerine eğmişti. O derecede ki, mübarek başını devenin boynuna secde eder gibi bir vaziyette eğmişti, mübarek sakalı devenin boynuna değer gibiydi.

Rasûlü Ekrem, halen Zahir denilen Zituva mevkiinden itibaren bu şekilde ve son derece mütevazı bir vaziyette tesbih,  tehlîl ve dua ile Mekke’ye girmiştir.” (Kaynak: Münir Muhammed Gadban, Nebevi Hareket Metodu-Teori ve Pratik, Nehir Yayınları, 2. Cilt, sh.405-406, Mart 1998, İstanbul)

Dünyevileşmenin iliklerimize kadar işlediği, ikbal ideallerimizin tüm hayatımızı kuşattığı, sloganlarımızın adeta meta rengi aldığı bir dünyada Peygamber (a.s) ‘ın bu davranışından, bu duruşundan çıkarmamız, hayatımıza aksettirmemiz gereken birçok ders yok mudur?

En güçlü anında olabilecek en mütevazı davranışı gösterebilmek… Gücün cazibesine bırakın kendini kaptırmayı alçakgönüllülüğün zirvesi ile mukabelede bulunmak…

Varlığın imtihanına vurgu yapar sürekli Kitab-ı Kerim. Yine varlığın, gücün şımartıp helak ettiği kavimlerden…” Biz, yaşama biçimleriyle 'refah içinde şımarıp azmış' nice şehri yıkıma uğrattık. İşte meskenleri; çok az (bir zaman) dışında (onlarda) kendilerinden sonra oturulabilmiş değildir. (Onlara) Varis olanlar biziz.” (Kasas 58). “Eğer o ülkeler halkı inansalardı ve korkup sakınsalardı, gerçekten üzerlerine hem gökten, hem yerden (sayısız) bolluklar (bereketler) açardık; ancak onlar yalanladılar, biz de onları kazana geldikleri nedeniyle yakalayıverdik”(Araf 96).

Peygamber (a.s) Mekke’de kendisine ve ashabına envai çeşit zulüm işleyenlere karşı erdemli bir duruş sergilemekten imtina etmemişken, eline güç geçtiğinde, düşmana boyun eğdirdiğinde de yine ilkeli ve erdemli bir duruş sergilemiştir. Rabbim bizlere de varlık zamanında da yokluk zamanında da Peygamberi bir duruş sergilemeyi nasip etsin.

 ****

Amerikan merkezli ülkemize açılan ekonomik savaşla ilgili de birkaç kelam etmek istiyorum. Öncelikle, bu savaşı bir papazın gözetim altında tutulmasına karşı alınan bir karar olarak görmek kanaatimce saflık olur. Ya da benzer tekil olayları…15 Temmuz’da ya da Hendek meselesinde piyonlarını devreye sokan Amerika ve bir kısım Batı ülkesi, ekonomik savaşla birlikte kendilerinin direk ülkemizi hedef aldığı ve şuana kadar birçok defa denemelerine rağmen netice alamadıkları ülkemize diz çöktürme operasyonlarının yeni bir versiyonu olduğu görülüyor.

Bu savaş, direnme ve mücadele etme dışında seçeneğin olmadığı bir savaştır. Tavizin ülkenin kat ettiği mesafeyi berhava edeceği ise açıktır. Bundan dolayı da ülkenin her ferdinin, topu kimseye atmadan, elinden geleni ardına koymaması lazım…

Çok daha zor badireleri atlatan ülkemizin bu badireyi de atlatacağına, verilen mücadelenin ülkemizi çok daha fazla güçlendireceği konusunda en ufak bir şüphemizin olmadığını da belirtmek isteriz. Rabbim şeytan ve dostlarına karşı ülkemizi muhafaza etsin. Selam ve dua ile.

 

 

 

Bu yazı toplam 501 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.