İlahiyat Atölyesi / Köşe Yazısı - Bilal AKGÜL

26.7.2018 16:17:26
Bilal AKGÜL

Bilal AKGÜL

 İlahiyat Atölyesi

Eğitimle Diriliş Derneği’nin geçen sene bu vakitlerde gündem maddelerinden biri Rehberlik Atölyesi idi. Rehberlik alanında kendini yetiştirmek, bilgisini tazelemek, medeniyet tarihimizden beslenerek kendini geliştirmek isteyenler için düşünülmüştü çalışma.

Bir sene boyunca alanla ilgili okumalar yapılmış, yapılan bu okumaların grupla tahlili yapılmış, makaleler yazılmış, yapılan tüm bu çalışmalarla ilgili paydaşlarla paylaşımlarda bulunulmuştu.

Program, katılımcıların hem mevcut literatür ile ilgili bilgilenmelerine, bilgilerini tazelemelerine hem de müntesibi olduğumuz medeniyetin alana yaklaşımı ile ilgili temel bazı bilgilerin paylaşımına katkıda bulundu.

Yine sahada yaşanan problemlerle ilgili yapılan paylaşımların, çalışmaların niteliğine ciddi bir katkıda bulunduğu kanaatineyiz. Yılsonunda ise yoğun ve bereketli geçen senenin tatlı bir yorgunluğu çökmüştü üzerimize.

 ****

Eğitimle Diriliş’te yeni sezonun hazırlıkları hamd olsun yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bu sene dernek bünyesinde planlaması yapılan yeni çalışmalardan biri de İlahiyat Atölyesidir.

Eğitimin dünyanın en zor işlerin biri olduğu, alanla intisaplı çoğu kişinin üzerinde mutabık kaldığı bir husustur.

Zor olmasının yanında, toplumun geleceğinin şekillendiği, aydınlık yarınların teminatı olduğu da genel kabul gören bir diğer husustur.

Bu minvalde dernek olarak duruşu olan, hedef ve ufku belli, nitelikli bir eğitimin temellerini güçlendirmeye katkıda bulunmak asli hedeflerimizden biridir.

Toplumsal dönüşümü; ancak eğitimi dert edinen, bilinçli, bilgi ile davranışı birbiri ile tutarlı kişilerin üstesinden gelebileceği bir topluluk gerçekleştirebilir. Bu anlamda, birçok alanda olduğu gibi ilahiyat alanı da toplumsal dönüşümün gerçekleşmesinde önemli rolü, potansiyeli olan bir alandır.

Alanla ilgili ilgili yapılacak uzun soluklu, asıl misyonuna uygun bir çalışmanın bugün çokça şikâyetçisi olduğumuz neslin karakter ve ahlak gelişimine önemli bir katkıda bulunacağı kanaatindeyiz. “Beşikten mezara kadar ilim” diyen bir medeniyetin müntesipleri olarak; ancak her daim bir öğrenme ve öğretme sürecinin erdemli nesiller yetiştirmeye muvaffak olacağı kanaatindeyiz.

Toplumsal dönüşüm konusunda inisiyatif alan, bilginin amel-eylem boyutunun güçlendirildiği bir çalışmanın, ihya ve inşada alacağı rol hayatidir. Topluma öncülük edecek nesillerin yetişmesinde bu süreci elzem buluyoruz.

Yakın zamanda vefat eden Fuad Sezgin hocanın neslin dünyevileşmesi konusundaki serzenişi güçlü bir dönüştürme, davranış kazandırma atmosferine sahip eğitim çalışmaları ile adeta ruhu olan çalışmalar ile mümkündür.

Malumatın kafa karıştırıcı, davranışları ıslah etmekten uzak özelliklerinden imtina eden, yaralarımıza merhem olmayacak ihtilaflı mevzularla zaman geçirmeyen bir çalışmanın, sıhhatli bir bakışın oluşmasındaki katkısı aşikardır. Kişilerin ve toplumların gündemden-güncelden uzak bir şekilde, günlük hayatta karşılığı olmayan malumatla meşgul olması, dikkatinin dağılmasının yanında asıl sorunlarla uğraşmaktan uzak, yapay gündemlerin esiri bireylerin yetişmesine neden olacaktır.

Kendi gündemlerini oluşturamayanlar başkalarının gündemlerinin esri olmaktan kendilerini kurtaramazlar.

İlahiyat Atölyesi, bilgiyi ihmal etmeden karakter inşasının yolu ve yöntemi üzerinde durmayı öncelemektedir. Eğitimin en önemli yönünün model olma olduğu düsturundan hareketle, evvelen model eğitimcinin gerekliliğinin altını çizmekte, yapacağı çalışmalar ve etkinliklerle tarih boyunca peygamberlerin ve onların takipçilerinin örnekliklerini, yetişme ortamlarını değerlendirmeye tabi tutmayı önemsemektedir.

Çalışmayla her tür görüş ve öneriye açık olduğumuz belirtmek isteriz. İlahiyat Atölyesine katılmak için alana ilgi duymanız yeterli. Bu alanda okumak isteyen, kendini yenilemek isteyen tüm dostlara açık bir çalışma olduğunu belirtmek isteriz. Selam ve dua ile.

 

 

Bu yazı toplam 550 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.