DİRİLİŞ KİTAP KAFE AÇILDI

18.9.2017 06:06:36
DİRİLİŞ KİTAP KAFE AÇILDI

 Kâhta’da 'Diriliş Kitap Kafe' Açıldı

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacı ile desteklenen “Diriliş Kitap Kafe” Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde açıldı.

 

Diriliş Kitap Kafe Proje kapsamında, paneller, film okumaları, kitap tahlilleri, piknik, geziler ve söyleşi gibi etkinlikler de organize edilecek.

 

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Kahta’da hizmete giren Diriliş Kitap Kafe, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün hizmet verecek. Aynı zamanda da kitap okuyanlara ücretsiz çay ve kahve ikram edilecek.

 

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan Eğitimle Dirili Derneği Başkanı Bilal Akgül,

Avrupalı Fizikçi Fransız asıllı Nobel ödüllü Pierre Curie’nin Endülüs ile ilgili söylemlerine dikkat çekti. Başkan Akgül, “Pierre Curie’nin ‘Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı, çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık. Orada bilim sıfırlanınca, biz yeniden sıfırdan onların yüzyıllar önce keşfettiği şeyleri bulmaya çalıştık ve yüzyıllar kaybettik’ sözlerini hatırlatmak isterim. İslam’ın ana kaynakları çok kuvvetli olduğu için temelinde de büyük güçler vardır. Çünkü Müslümanlar, inançlarından dolayı aldığı güç ile büyük bir medeniyet kuruyor. Düşünün yıllar önce Müslümanlar Endülüs’te bir medeniyet kuruyor ve Avrupa bugün hala Endülüs’e gıpta ile bakıyor. Bu noktada Batılı düşünürlerin çokça kullandıkları bir tabir vardır. ‘İslam bir kitap medeniyetidir.’ Rabbim bu mütevazı çalışmamızı hayırlara vesile kılsın inşallah. Bu anlamda katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun” dedi.

 

Her ne kadar teknoloji gelişiyorsa da hiçbir zaman bilgi olarak kitabın yerini alamayacağını ifade eden Kahta İlçe Milli Eğitim Müdür İbrahim Halil Tünçmen, “Diriliş Kitap Kafe çok güzel bir proje. Bizler dindar bir nesil yetiştirmek istiyorsak bu tür ortamları çoğaltmamız ve çocuklarımızı bu tür ortamlara getirmemiz lazım. Mutlaka küçük yüreklere dokunmamız, onları kucaklamamız geleceğe umudu, yüreklerine yep yeni bir filiz gibi işlememiz gerekiyor. Bu bağlamda ortam çok kötü, sanal dünya çok kirli bilgilerle dolu gençlerimizi doğru bilgilerle buluşturmak ancak kitaplarla mümkündür. Yeni açılan bu mekanda öyle inanıyorum ki geçlerimiz her gün hafta sonları da dahil olmak üzere ders çalışma ve kitap okuma imkanına sahip olacak. Her ne kadar teknoloji gelişiyorsa da hiçbir zaman bilgi olarak kitabın yerini alamaz. Çünkü internette, bilgiye hızlı bir şekilde ulaşırsan ama kitap gibi kalıcı olmaz.

Bu Projeye destek veren bakanlığımıza, Diriliş Kitap Kafe yöneticilerine emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Toplumu ve yeni nesli canlandırarak eğitmek gerektiğini belirten Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, Hak ve Batılı ayırt etme gücünü kitaplardan alınabileceğini söyledi. Prof. Dr. Tanrıverdi, “toplumu, yeni nesli canlandırmak, eğitmek gerekir. Fakat bunun dirilmesi yine eğitimle olmalıdır. Eğitim önce kitapla başlar. Dini açısında da baktığımızda kitabımızın ilk ayetinin ‘ikra’ yani oku demesi çok anlamlıdır. Kitaplar bizleri öyle bir seviyeye götürecek ki Hak ve Batılı ayırt etme gücünü onlardan alacağız” dedi.

 

Kahtalı gençlerin nezih bir ortamda kitap okuyabileceğini belirten Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Diriliş Kitap Kafe sayesinde gençlerin artık kahve köşelerinden kurtularak böyle nezih bir ortamda kitap okuyabileceklerini aktardı. Başkan Toprak, “yeni nesilleri bu tür mekanlara alıştırıp ve inşallah bu alışmayla beraber temeli ve geleceği sağlam bir gençlik yetişir. Kahtalı gençlerimiz böyle nezih ortamlarda kitap okuyarak kahve köşelerinden kurtulmuş olacak.

 

Bu güzel projelere destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyor ve Diriliş Kitap Kafe’nin gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Kâhta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, AK Parti Kahta İlçe Başkanı Engin Akel, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Bölümünde Yrd. Doç. Dr. Hacı Çiçek, Kâhta İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Çiçek, akademisyenler, kurum amirleri, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.