Aday Öğretmenlerden Diriliş Kitap Kafeye Ziyaret

6.1.2018 14:12:01
Aday Öğretmenlerden Diriliş Kitap Kafeye Ziyaret

 Aday Öğretmenlerden Diriliş Kitap Kafeye Ziyaret

Kâhta’da göreve yeni başlayan öğretmenler “Okul Dışı Faaliyetler” kapsamında Diriliş Kitap Kafeyi ziyaret ettiler.

Kitap KAFE ziyaretlerinden dolayı aday öğretmenlere teşekkür eden Eğitimle Diriliş Derneği Başkanı ve Diriliş Kitap Kafe Koordinatörü Bilal Akgül, kitap kafe bünyesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yaptıkları çalışmaların anahtar sözcüğünün kitap tahlili olduğunu belirten Akgül, Gregory Petrov’un İdeal Öğretmen kitabından şöyle bir alıntı ile konuşmasına devam etti:” Kitabın başkahramanı Raçinski, bir sınıf öğretmeninin en az bir profesör kadar bilgi sahibi olması gerektiğini, çünkü öğretmenin öğrenciyle iletişiminde yapacağı en ufak bir hatanın öğrencinin geleceğini karartabileceğini söylüyor. Gerçekten bizlerin bu konuda çok dikkatli davranması neslin istikamet üzere gelişmesi açısından elzemdir.”

Kitap kafe bünyesinde farklı seviyesinde kitap tahlil gruplarının olduğu dile getiren Akgül, bir eğitimcinin düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip olmasını çok önemsediklerini ifade etti. Yine bu çalışmaların hedeflerinden bir tanesinin de en azından meramını ifade edebilecek kadar yazı yazma, düşüncelerini yazılı bir şekilde ifade etme becerisi kazandırma olduğunu dile getirdi. Bundan dolayı kitap tahlillerinde yazılı sunum yapılmasını önemsediklerini söyledi.

Rehberlik Atölyesi çalışması ile eğitim alanında hem bilgi hem de tecrübe birikimi oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Akgül, çalışmayı rehber öğretmenlerin organize ettiğini ve çalışmanın konuya- alana ilgi duyan herkesin katılımına açık olduğunu ifade etti. Rehberlik Atölyesinin her Cuma akşamı kitap kafede gerçekleştirildiğini söyledi.

Üç senedir her ay bir panel veya konferans düzenlediklerini söyleyen Akgül sözlerine şöyle devam etti:  ”Düzenlediğimiz panellerde her sezona bir konu başlığı belirleyip o konu başlığı ile ilgili alt başlıkları her ay panel şeklinde işliyoruz. İlk sene Âlimlerimizin Şahsiyeti ve Eğitim Anlayışını, ikinci sene Medeniyet Havzalarımızı üst başlık olarak belirledik. Bu sene ise İlim Adamlarımızın Şahsiyeti ve İlmi Çalışmalarını konu başlığı olarak belirledik. İlk panelimizde Asrına Adı Verilen Bilge Biruni konusunu işledik. Aralık ayında ise Cabir bin Hayyan’ı panel olarak işledik. Nasip olursa bundan sonra da paneller serisine devam edeceğiz. Bu minvalde Şubat ayında Eğitimci Yazar Yusuf Yavuzyılmaz’ı misafir edeceğiz.”

Taşranın zorluklarına rağmen iki adet süreli yayın çıkardıklarını belirten Akgül, öğretmenlerle birlikte daha çok yaptıkları çalışmaları yayınladıkları Eğitimle Diriliş Dergisini, ortaöğretim öğrencileri ile de Genç Diriliş Dergisini çıkardıklarını söyledi. Eğitimle Diriliş Dergisinde daha çok eğitimin sorunlarını işlediklerini ve ağırlıklı olarak perspektif oluşturacak, bakış açısı kazandıracak yazılarına ağırlık verdiklerini, Genç Diriliş Dergisinde ise ideal kazandıracak yazı, şiir, resim yayınlamaya özem gösterdiklerini söyledi.

Yaptıkları çalışmaları sanal ortamda tanıtmaya çalıştıklarını söyleyen Akgül, egitimledirilis.com adlı bir de sitelerinin olduğunu bu site vesilesi ile yapılan çalışmalar hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlanabileceklerini söyledi.  Yine İnstagram, twitter gibi iletişim kanallarını da kullanarak çalışmalarının daha geniş kesimlere ulaştırmaya çalıştıklarını söyleyerek konuşmasına son verdi.

 

Bu haber toplam 603 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.