EĞİTİMLE DİRİLİŞ ÇAĞRISI / Köşe Yazısı - BAŞYAZI

17.9.2016 14:56:54
BAŞYAZI

BAŞYAZI

 EĞİTİMLE DİRİLİŞ ÇAĞRISI

Kendi medeniyet dinamikleri ile yüzleşmede önemli bir mesafe kat eden ülkemiz, son yüzyılın en can alıcı sorunları ile karşı karşıyadır. Şüphesiz bu badirenin atlatılmasında toplumun her kesiminin duruşu, cevvaliyeti önemli bir rol oynayacaktır.

Karşı karşıya olduğumuz birinci sorun, din görünümlü FETÖ’nün darbe girişimi sonucu oluşan toplumsal atmosfer, bu yapıyla girilen mücadelenin zorlukları ve bu mücadele ile birlikte toplumsal ıslah çalışmalarının ivmesinde olabilecek aksaklıkların doğuracağı risklerdir.

FETÖ, sinsiliği ve her koşula uyum sağlama esnekliğinden dolayı çok ciddi ve uzun süreli bir mücadeleyi gerekli kılmaktadır. Dini kavramların ve sloganların kullanıldığı böyle bir yapı ile mücadele edilirken, kadim kavramlarımızın zarar görmemesi, yapılan mücadelenin mecrasından sapmaması, kaş yapayım derken göz çıkarılmaması açısından elzem görünmektedir.

İkinci sorun, özellikle ülkemizin doğu bölgelerinde etkili olan bölgenin inanç ve değerleriyle kavgalı olan fraksiyonların yarattığı tahribat ve kimlik krizleridir. Bölgeyi inanç ve değerlerinden uzaklaştırmayı hedef edinen bu fraksiyonların bölge dinamikleri üzerinde de kırılgan bir etkiye sahip olduğu, özellikle bu coğrafya üzerinde hesabı olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürme potansiyelinin yüksek olduğu açıktır.

Bunun yanında ülkenin ve toplumun rüştünü ispatlama konusunda attığı her adımda, her söylemde bu fraksiyonlar bir engel olarak durmakta, adeta ülkenin atak yapmasının önünde bir set işlevi görmektedirler.

Şüphesiz, bahsini yaptığımız yukarıdaki sorunlara farklı eklemelerde bulunmak mümkündür.

Bu ve benzeri sorunların çözümü için toplumun farklı kesimlerinden farklı çözüm arayışlarının olması ve çözüm arayışlarının-gayretlerinin arttığını görmek bizleri ümitvar kılmaktadır.

Bu gayretleri önemsediğimizi vurgulamak istiyoruz.

Bunlara ek olarak:                                                                          

Bireyselliği, günceli, popülizmi aşan, uzun soluklu, planlı, toplumsal ıslah çalışmalarının gerekliliğinin-hayatiliğinin de (özellikle böyle bir süreçte) altını çizme gereği duyuyoruz.

15 Temmuz sürecinin kazandırdığı ruhu önemsiyoruz. Fakat bu ruhun bireyciliği merkeze alan, küçük olsun benim olsun anlayışına sahip, günceli ve popülizmi aşamayan, günübirlik çalışmalarla devam ettirmek, hele hele güçlendirmek mümkün değildir.

Özellikle son iki yıldır, 15 Temmuz gecesine kadar yaşadıklarımız kıyaslandığında gelen her dalganın önceki dalgadan hem daha etkili-güçlü hem de tahrip potansiyelinin çok daha yüksek olması daha planlı ve kolektif çalışmaları elzem kılmaktadır.

Tahrip gücü yüksek dalgalara karşı ancak savunma ve taarruz kabiliyeti daha yüksek bir bilinçlendirme-motivasyon ile karşı konulabilir, savunma yapılabilir.

…………

Yeni bir eğitim öğretim sezonunun arifesindeyiz.

Bu vesile ile beşinci senesine giren Eğitimle Diriliş Çalışması ile ilgili açık bir çağrıda bulunmak istiyoruz:

Eğitimle Diriliş, kâmil insan yetiştirme konusunda uzun vadeli bir toplumsal ıslah projesidir. Eğitim-öğretim sezonu ile birlikte başlayan ve okulların kapanması ile seneyi tamamlayan, İslam medeniyetinin olabildiğince her havzasından, her ekolünden beslenmeye çalışan, kişileri ve kurumları değil, Vahyi ve Efendimizin uygulamalarını merkeze koyan bir çalışmadır.

Ortalama onar kişilik gruplardan oluşan eğitim halkalarının merkezinde kitap tahlili vardır. Her hafta tüm grubun okuduğu bir kitabın tahlili yapılır. Kitapla ilgili güncel sorunlarla ilgili çıkarımlarda bulunulmaya çalışılır. Yıl boyunca okunan kitaplar bir bütünün parçaları özelliği gösterir. Okunan her kitabın fotoğrafın bir parçasını tamamlama özelliği göstermesine özen gösterilir.

Eğitimcilere ve eğitim gönüllülerine hitap eden çalışmada temel hedef kendi branşına İslam dünya görüşü ile bakabilen ve çevresiyle bu minvalde güçlü bir iletişim kurabilen, faydalı nesillerin yetişmesidir.

Bu hem gelen güçlü saldırılara, karşı koyma motivasyonu güçlü insanların yetişmesine katkıda bulunacak, hem de toplumsal ıslah çalışmalarına sağlam bir zemin oluşturacaktır.

Eğitimle Diriliş Çalışmasında her eğitimcinin meramını yazılı olarak ifade edebilecek kadar yazı yazma kabiliyeti-tecrübesi kazanmasını elzem görüyoruz. Yapılan eğitim uygulamalarında bu tecrübeyi dikkate alıyoruz.

Nitekim Eğitimle Diriliş Dergisi, egitimledrilis.com ve son olarak da Genç Diriliş Dergisi bu gayretlerin birer ürünü olarak neşvü nema buldular.

Grup eğitiminde, oluşan grupların oluşma dönemine ve seviyesine göre tahlili yapılan kitapların içeriği değişmektedir. Grupların oluşumunda da temel ölçüt, oluşturulan kitap listelerinin hangi seviyede okunduğudur.

Nitelik ve nicelik olarak belli bir seviye kazanan çalışmamızın eğitimcilere ve eğitim alanına ilgi gösterenlere açık olduğunu belirtmek isteriz. Unutmamak gerekir ki ülkemiz üzerinde yapılan kirli hesaplara en iyi karşı koyacağımız alanların başında eğitim gelmektedir.

Eğitim alanında programlı bir okuma gerçekleştirmek, alanında mesafe kat etmek isteyenler için iletişim:egitimledirilis@hotmail.com

Bu yazı toplam 2165 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.