AHMET DAVUTOĞLU'NDAN YENİ BİR MEDENİYET OKUMASI

24.6.2016 00:15:05
AHMET DAVUTOĞLU'NDAN YENİ BİR MEDENİYET OKUMASI

 AHMET DAVUTOĞLU'NDAN YENİ BİR MEDENİYET OKUMASI

Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde yaptığı seyahatlerde tuttuğu notlarla yazdığı “Medeniyetler ve Şehirler” kitabı yayınlandı. Kitabın büyük bölümünü yurtdışı gezilerinde uçakta kaleme alan Davutoğlu, Saraybosna'dan İstanbul'a, Şam'dan Medine'ye, medeniyet haritamızın koordinatlarını çıkarıyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Nisan ayında tamamladığı yeni kitabı “Medeniyetler ve Şehirler” yayınlandı. 10 Haziran’da raflardaki yerine alacak kitapta Davutoğlu, medeniyet ile şehir arasındaki ilişkiyi “eksen şehirler” kavramı etrafında ele alırken kültür haritamızı adeta yeniden çiziyor.

Kitap, Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde yaptığı seyahatlerde tuttuğu notlara dayanıyor. Büyük bölümü uçakta yazılan kitabın zengin kültürel arka planı Davutoğlu'nun derin bakış açısından izler taşıyor. İslam-Osmanlı-Türk medeniyetler sürekliliğinin kendisini en iyi şehirlerde gösterdiğini sık sık dile getiren Davutoğlu, Saraybosna'dan İstanbul'a, Şam'dan Medine'ye, Kuala Lumpur'dan Bahçesaray'a medeniyet haritamızın koordinatlarını çıkarıyor. Kitap bu yönüyle, mütevazı ve yeni bir medeniyet okuması sunuyor.

Davutoğlu, medeniyetlerin yükseliş ve düşüş tarihlerinin mihenk taşlarını oluşturan “Eksen Şehirler”i tasnifinin başına koyarken, “Medeniyete Öncü Kurucu Şehirler”, “Medeniyet Tarafından Kurulan Şehirler”, “Aktarılan Şehirler”, “Hayalet Şehirler”, “Tasfiye Edilen Şehirler”, “Etkileşim Şehirleri”, “Dönüşen/Dönüştüren Şehirler” başlıkları altında medeniyetler ve şehirlerarasındaki ilişkiyi irdeliyor. Davutoğlu, gidip gördüğü, cadde, sokak ve pazarlarında dolaştığı kendi ifadesiyle “bizzat tecrübe ederek hissettiği” şehirlerin izlerini eserine yansıtıyor.Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş Dergisi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.